Noste roláky, znížite účty za energie, radia v Japonsku! Inšpirujú sa aj Slováci?

Tokijská guvernérka Juriko Koike vyzvala obyvateľov hlavného japonského mesta, aby v zime nosili svetre s rolákom a znížili tak spotrebu energií aj prudko rastúce účty. Informoval o tom BBC News.

, 22.11.2022 10:00
Germany Emmanuel Macron Foto: ,
Francúzsky prezident Emmanuel Macron (vľavo) sa začiatkom októbra objavil v Berlíne v roláku. To vyvolali v mnohých médiách po svete reakcie, že Macron sa snaží ísť príkladom v energetickej kríze. Po jeho boku stojí nemecký kancelár Olaf Scholz.
debata (3)

Ako módny vzor Koike uviedla francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, o ktorom je známe, že má roláky rád.

Japonská metropola pracuje na pokynoch, ako tento rok v zime znížiť spotrebu energií v čase neistých dodávok a rastúcich cien. Podľa BBC už bolo vidieť mestských úradníkov, ako na schôdzkach na túto tému všetci nosia roláky, aby šli príkladom.

Jeans
 / Composition: 100% COTTON / Sizes: 34-54
Prices: SA  | HR  | BA 99,95 | CZ 1299,- | DK 399kr | EN 49,99€ | GB ÂŁ39.99 | EE 49,99€ | FI 49,99€ | IS 7999,- | LT 49,99€ | LV 49,99€ | RU  | NO Čítajte viac Prúžkovaná voľba do zimných dní? Máme 9 tipov na svetre za rozumnú cenu

Koike na otázku, či je sveter vhodným odevom na pracovisko, odpovedala, nech sa ľudia inšpirujú Macronom a jeho módnym štýlom. „Sú teplé a celkovo sa s nimi znižuje spotreba energie, takže ich môžeme spojiť aj so znižovaním emisií uhlíkových plynov,“ povedala tokijská guvernérka. „Dokonca aj v Európe v ich nosení vedie prezident Macron,“ dodala politička.

Aj známe Slovenky nosia pleteniny, svetre a roláky – nájdete ich v galérii

Herečka Lucia Hurajová na akcii Fashion LIVE!.
Bývalá misska a modelka Romana Škamlová je...
+6Herečka Zuzana Vačková na premiére filmu Piargy.

„Je to jeden z nástrojov, ako prekonať (zimnú energetickú krízu) a zároveň byť vynaliezavý. Rada by som vyjadrila súcit s ťažkou energetickou situáciou tohtoročnej zimy a zároveň mala priestor na diskusiu o tom, ako sa môžeme baviť prostredníctvom módy,“ vyhlásila Koike.

Japonská vláda začiatkom tohto mesiaca vyzvala ľudí, aby zhasínali nepotrebné svetlá, nosili v interiéri vrstvené oblečenie a znížili teplotu vykurovania v období od 1. decembra do 31. marca.

Charlize Theron Čítajte viac Hviezdna inšpirácia: V tomto odtieni modrej žiari Charlize Theron, môžete aj vy! Máme 10 tipov na svetre

Tieto odporúčania sa však nemusia uplatňovať len v Japonsku. Teplejšie oblečenie v interiéroch by si mohli osvojiť aj ľudia v iných krajinách sveta, Slovensko nevynímajúc. Inšpiráciu na pleteniny a roláky nájdete aj v našej galérii.

VIDEO: So štylistom Alexandrom Lindovom sme sa zhovárali o štýle Slovákov, vnímaní vkusu, ale aj o módnych prešľapoch či naopak prirodzenom talente našinca pre módu.

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #energia #Japonsko #šetrenie #teplo #Emmanuel Macron #rolák
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy

+ Večer nejedzte mastné jedlá, lepšie bude ak si doprajete jogurt.
Snažte sa zvážiť všetky možnosti, aby ste si...

+ Neotravujte svojou zlou náladou ľudí okolo seba, len to zhoršíte.
Informujte sa o možnostiach ako zhodnotiť...