Hodinky roztavené pri výbuchu atómovej bomby nad Hirošimou sa predali v aukcii. Za koľko sa vydražili?

Napriek tomu, že sklíčko hodiniek je stmavnuté, čo zrejme spôsobil výbuch, dá sa rozpoznať, že ich ručičky sa zastavili v polohe 08.15 h, teda v čase, keď 6. augusta 1945 posádka lietadla B-29 Enola Gay zhodila na japonské mesto bombu Little Boy.

24.02.2024 15:00
hodinky Foto:
Hodinky roztavené pri výbuchu atómovej bomby nad japonským mestom Hirošima sa predali v aukcii v Bostone.
debata (1)

Hodinky roztavené pri výbuchu atómovej bomby nad japonským mestom Hirošima sa v aukcii v Bostone predali za viac ako 31 000 dolárov. Malé mosadzné hodinky sa našli v ruinách Hirošimy a do dražby ich ponúkli spolu s ďalšími historicky významnými predmetmi.

diana Čítajte viac Jeden model za pol milióna! Tu sú šaty zosnulej princeznej Diany, ktoré sa v aukcii predali za ohromné sumy

Napriek tomu, že sklíčko hodiniek je stmavnuté, čo zrejme spôsobil výbuch, dá sa rozpoznať, že ich ručičky sa zastavili v polohe 08.15 h, teda v čase, keď 6. augusta 1945 posádka lietadla B-29 Enola Gay zhodila na japonské mesto bombu Little Boy.

Výkonný viceprezident domu RR Auction Bobby Livingston vyjadril nádej, že tento predmet bude slúžiť nielen na pripomenutie dôsledkov vojny, ale aj na zdôraznenie hlbokých deštruktívnych schopností, ktorým sa ľudstvo musí snažiť vyhnúť. Doplnil, že tieto náramkové hodinky „označujú presný okamih, keď sa história navždy zmenila“.

Aukčný dom v popise uviedol, že tieto náramkové hodinky našiel v ruinách Hirošimy britský vojak, ktorý dostal za úlohu rozniesť preživším zásoby a posúdiť rozsah nutnej rekonštrukcie.

Okrem toho sa na tejto aukcii za 250.000 dolárov predal aj exemplár knihy citátov čínskeho vodcu Mao Ce-tunga. Nového majiteľa má aj šek podpísaný prezidentom USA Georgeom Washingtonom, ktorý je jedným z dvoch známych exemplárov s jeho podpisom. Tento unikát sa predal za 135.473 dolárov. Za 76.533 dolárov sa predal aj zoznam, podľa ktorého americký astronaut Buzz Aldrin kontroloval pripravenosť jednotlivých komponentov lunárneho modulu Apollo 11.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #dražba #hodinky

+ Svoje bolesti nezaháňajte len liekmi, mali by ste vedieť príčinu.
Preneste sa už cez to, že ste raz v živote...

+ Pravidelné prestávky počas práce znižujú stres a zvyšujú produktivitu.
Nerobte si z nikoho srandu, ani vy ste...