V sprievode, ktorý smeroval od Buckinghamského paláca do sídla parlamentu, nechýbali všetky štyri deti panovníčky, ktorá naposledy vydýchla vo štvrtok 8. septembra. Celkom naľavo za rakvou kráčal najstarší syn kráľovnej a súčsný kráľ Veľkej Británie Karol III. Po jeho boku sa potom objavila princezná Anne a jeho dvaja mladší bratia – princovia Andrew a princ Edward.
Čítajte viac Žiaden príkaz od kráľa! Nepridáte sa k nám aj s Meghan, napísal vraj princ William bratoviZa kvartetom kráľovských potomkov nasledovali princovia William a Harry, ktorých doplnil tiež ich bratranec Peter Philips. Médiá si všimli, že narozdiel od poslednej rozlúčky s princom Philipom, ich starým otcom, sa tentoraz objavili William a Harry bok po boku. Pri smútočnej ceremónii s vojvodom z Edinburghu, ktorý zomrel minulý rok v apríli, kráčal ich bratranec Peter Philips uprostred.
Počas stredajšieho sprievodu ulicami Londýna však viaceré médiá poukázali aj na fakt, že princ Harry sa neobjavil na verejnosti vo vojenskej uniforme. Vojvoda zo Sussexu pritom dosiahol počas služby v britskej armády v Afganistane hodnosť kapitána – do poslednej chvíle však nebolo jasné, či za rakvou vykročí v uniforme, keďže sa po presťahovaní do USA stal „nepracujúcim“ členom kráľovskej rodiny a zmenilo sa tak jeho postavenie. Jeho hovorca uviedol pred obradom, že „princova vojenská služba nespočíva v uniforme“. Bez uniformy prišiel aj Peter Philips, syn princeznej Anne.
Fakt, že sa princ Harry objavil v sprievode za lafetou bez uniformy (ale s vyznamenaniami na chlopni saka), však nahráva aj teóriám, že sa stal vlastne vydedencom v kráľovskej rodine. Jeho situáciu totiž možno prirovnať aj k súčasnému statusu princa Andrewa. Ani on sa v stredu neobjavil na verejnosti v uniforme, čo bolo komunikované už vopred. Andrew mal okrem iných vojenských titulov hodnosť viceadmirála kráľovského námorníctva alebo plukovníka pešieho pluku Grenadier Guards. Jeho vojaci tvoria elitnú jednotku Household Division, ktorá v charakteristických „medvedích“ čiapkach a červených kabátoch stráži kráľovské sídlo Buckinghamský palác.
Čítajte viac Sprievod s rakvou kráľovnej Alžbety II. si prišli do centra Londýna pozrieť davy ľudíAko napísala napríklad agentúra AFP, malo sa tak zvýrazniť odcudzenie Andrewa od zvyšku členov kráľovskej rodiny. Andrewovi už začiatkom roka odobrali čestné oslovenie „kráľovská výsosť“ a honorárne vojenské tituly pre škandál sexuálneho zneužívania maloletých. Princ Andrew (62), vojvoda z Yorku, sa opäť objavil na verejnosti až po smrti kráľovnej.
Zatiaľ čo ostatní členovia kráľovskej rodiny budú mať uniformy počas piatich samostatných spomienkových podujatí – vrátane štátneho pohrebu na budúci týždeň v pondelok – Andrew si oblečie „vojenské farby“ len počas smútočnej vigílie vo Westminster Hall. V prípade princa Harryho nie je zatiaľ jasné, kedy a či bude môcť prezentovať svoju vojenskú hodnosť v rámci spomienkových podujatí.
VIDEO: Kráľovské škandály – niektoré naozaj nadvihnú obočie…
Obsah vznikol v spolupráci s Mall.tv