Takmer 106-karátový drahý kameň je súčasťou korunovačných klenotov a je citlivým predmetom diskusií o britskej koloniálnej minulosti.
Kráľovná manželka Camilla bude vo Westminsterskom opátstve 6. mája korunovaná po boku Karola III. korunou kráľovnej Márie, ktorá už bola vybratá z londýnskeho Toweru, aby mohla byť jej veľkosť upravená pre Camillinu hlavu. Podľa BBC pôjde o prvý prípad v modernej histórii, kedy bude existujúca koruna „recyklovaná“ pre ďalšiu korunováciu.

Koh-i-Noor je diamant pôvodom z Indie, ktorého vlastníctvo je predmetom sporov. Už niekoľko dekád naňho vznášajú nároky právnici z Indie, Pakistanu, Iránu či Afganistanu. Práve kvôli obavám z diplomatických nezhôd s Indiou sa podľa BBC monarchia rozhodla korunu s drahokamom nepoužiť.
Bývalý britský premiér David Cameron v roku 2010 pri návšteve Indie vyhlásil, že diamant zostane v Británii. „Ak by sme raz povedali áno, potom by sme tiež niekedy mohli nájsť prázdne Britské múzeum,“ povedal vtedy Cameron s odkazom exponáty, ktoré sa do Británie dostali počas jej koloniálnej vlády nad značnou časťou sveta.

Drahokam bol pôvodne súčasťou náramku, kráľovná Viktória ho nosila ako brošňu. Do koruny bol prvýkrát zasadený pred korunováciou kráľovnej Alexandry, manželky Eduarda VII., v roku 1902. Deväť rokov nato bol vložený do koruny kráľovnej Márie a konečne v roku 1937 do koruny Alžbety, matky zosnulej britskej kráľovnej Alžbety II. Na verejnosti sa naposledy objavil na rakve kráľovnej-matky pri pohrebe v roku 2002.