Takmer 106-karátový drahý kameň je súčasťou korunovačných klenotov a je citlivým predmetom diskusií o britskej koloniálnej minulosti.
Kráľovná manželka Camilla bude vo Westminsterskom opátstve 6. mája korunovaná po boku Karola III. korunou kráľovnej Márie, ktorá už bola vybratá z londýnskeho Toweru, aby mohla byť jej veľkosť upravená pre Camillinu hlavu. Podľa BBC pôjde o prvý prípad v modernej histórii, kedy bude existujúca koruna „recyklovaná“ pre ďalšiu korunováciu.
Čítajte viac Korunovácia kráľa Karola III. dostala logo, vytvoril ho dizajnér iPhonu: Takto vyzerá!Koh-i-Noor je diamant pôvodom z Indie, ktorého vlastníctvo je predmetom sporov. Už niekoľko dekád naňho vznášajú nároky právnici z Indie, Pakistanu, Iránu či Afganistanu. Práve kvôli obavám z diplomatických nezhôd s Indiou sa podľa BBC monarchia rozhodla korunu s drahokamom nepoužiť.
Bývalý britský premiér David Cameron v roku 2010 pri návšteve Indie vyhlásil, že diamant zostane v Británii. „Ak by sme raz povedali áno, potom by sme tiež niekedy mohli nájsť prázdne Britské múzeum,“ povedal vtedy Cameron s odkazom exponáty, ktoré sa do Británie dostali počas jej koloniálnej vlády nad značnou časťou sveta.
Čítajte viac Kate, Kate, Kate, ale... Ešte viac obsypaná diamantmi bola krásna Sophie, grófka z Wessexu!Drahokam bol pôvodne súčasťou náramku, kráľovná Viktória ho nosila ako brošňu. Do koruny bol prvýkrát zasadený pred korunováciou kráľovnej Alexandry, manželky Eduarda VII., v roku 1902. Deväť rokov nato bol vložený do koruny kráľovnej Márie a konečne v roku 1937 do koruny Alžbety, matky zosnulej britskej kráľovnej Alžbety II. Na verejnosti sa naposledy objavil na rakve kráľovnej-matky pri pohrebe v roku 2002.