Elegán Jiří Bartoška má 75! Jubileum oslavuje aj po boku filmovej manželky Emílie Vášáryovej

Označujú ho za jedného z najväčších elegánov v českom kultúrnom prostredí. Charizmatický český herec Jiří Bartoška, ktorý je tiež riaditeľom Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch, sa 24. marca dožíva 75 rokov.

24.03.2022 12:00
Herečka Emília Vášáryová a jej český kolega... Foto:
Herečka Emília Vášáryová a jej český kolega Jiří Bartoška.
debata

V posledných rokoch sa predviedol aj vo vydarených komédiách – v nich mu režiséri dopriali skvelé herecké „polovičky“. Aktuálne je v slovenských kinách k videniu v romantickej komédii Šťastný nový rok 2, po boku má v úlohe čerstvej manželky Emíliu Vášáryovú. Dvojica sa spolu stretla aj v prvej časti filmu slovenského režiséra Jakuba Kronera, ktorý sa k divákom dostal v roku 2019.

Na slovenské „manželky“ či partnerky mal však herec šťastie aj v nedávnej minulosti. V komédii Zbožňovaný, režiséra a scenáristu Petra Kolečka, si jeho dlhoročnú manželku zahrala Zuzana Kronerová. Bartoškovou manželkou, síce s prívlastkom „bývalá“, stvárnila aj Kamila Magálová. Tá si jeho exmanželku, s ktorou však Bartoška stále žil pod jednou strechou, zahrala v komédii Líbáš jako Bůh od režisérky Marie Poledňákovej v roku 2009.

Bartoška sám seba považuje za človeka priťahujúceho problémy – mal trojku zo správania a bol jedným z najznámejších fajčiarov, ktorého prezývali chodiaca reklama na tabakový priemysel. Jeden z najvýraznejších a najpopulárnejších českých hercov stvárnil počas svojej hereckej kariéry na divadelných doskách, vo filme i v televízii množstvo skvelých charakterovo rôznorodých postáv od rozprávkového princa až po boha.

Foto Stanka Topolska 6 Čítajte viac Svadobná bodka slovenského Sexu v meste! Je to koniec štvorice hrdiniek? Norisová má takúto odpoveď

Jiří Bartoška sa narodil 24. marca 1947 v Děčíne. V roku 1972 absolvoval Janáčkovu akadémiu múzických umení (JAMU) v Brne. Po skončení školy krátko účinkoval v brnianskom Divadle na Provázku, odkiaľ zamieril v roku 1973 do Činoherného štúdia v Ústí nad Labem a potom do Mestských divadiel pražských. Od roku 1978 bol členom pražského Divadla Na zábradlí, z ktorého v roku 1991 odišiel do novozaloženého Divadla Bez zábradlí.

zväčšiť Prezident festivalu Jiří Bartoška s manželkou... Foto: Film Servis Festival Karlove Vary
bartoška Prezident festivalu Jiří Bartoška s manželkou Andreou Bartoškovou.

Veľkú príležitosť presadiť sa na filmovom plátne dostal Jiří Bartoška v roku 1977 od režiséra Jana Schmidta v pravekej trilógii Osada Havranov, Na veliké řece a Volání rodu. V tom istom roku si zahral aj v dráme Stíny horkého léta, ktorá získala na Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch v roku 1978 Krištáľový glóbus. Značnú popularitu mu priniesol tiež televízny seriál Sanitka (1984).

zväčšiť Jiří Bartoška a Emília Vášáryová ako manželia v... Foto: Martin Črep
Jiří Bartoška Jiří Bartoška a Emília Vášáryová ako manželia v novinke Šťastný nový rok 2.

V roku 1977 podpísal Antichartu, avšak neskôr sa snažil aktívne tejto nepríjemnej stigmy striasť. Začiatkom roku 1989 podpísal petíciu za prepustenie Václava Havla z väzenia a na jar roku 1989 vyhlásenie Několik vět. Patril k úzkym spolupracovníkom Václava Havla. Bol to práve Jiří Bartoška, kto oznámil 10. decembra 1989 na Václavskom námestí v Prahe kandidatúru Václava Havla na československého prezidenta.

zväčšiť Richard Gere  a Jiří Bartoška počas MFF Karlove... Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary
Richard Gere a Jiří Bartoška Richard Gere a Jiří Bartoška počas MFF Karlove Vary.

Do porevolučnej filmografie Jiřího Bartošku patria napríklad snímky Krvavý román (1993), Je třeba zabít Sekala (1998), Všichni moji blízcí (1999), Babí léto (2001), Bolero (2004), Teorie tygra (2016) alebo rozprávka Anjel Pána 2 (2016).

Film Zbožňovaný v hlavnej úlohe s Jiřím...
Herečka Emília Vášáryová a jej český kolega...
+9Jiří Bartoška a Emília Vášáryová ako manželia v...

Populárny herec, ktorý prekonal rakovinu, je hlavnou tvárou Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch, na čele ktorého stojí od roku 1994. Nositeľ mnohých významných ocenení Jiří Bartoška si prevzal v roku 2016 Českého leva za mimoriadny prínos pre českú kinematografiu.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #jubileum #Jiří Bartoška #Šťastný nový rok

+ Pridajte do svojho jedálnička viac celozrnných produktov na zlepšenie trávenia.
Financie využívate správne a...

+ Obmedzte spracované potraviny a uprednostňujte čerstvé suroviny.
Snažte sa zapôsobiť hlavne na nadriadeného, iba...