Najkajúcnejšie rozhodnutie od facky, ktorú sledoval svet! Will Smith sa vzdal členstva v akadémii

Americký herec Will Smith v piatok večer miestneho času oznámil, že sa vzdáva svojho členstva v Akadémii filmových umení a vied (AMPAS).

02.04.2022 06:49
Will Smith, Oscar 2022 Foto: ,
Will Smith po prijatí sošky Oscara za najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe za film King Richard v Dolby Theatre v Los Angeles.
debata (4)

K takémuto kroku sa herec odhodlal pre facku, ktorú vylepil uplynulú nedeľu počas slávnostného odovzdávania Oscarov komikovi a moderátorovi Chrisovi Rockovi za to, že žartoval o vzhľade jeho manželky. Informovala o tom stanica CNN.

„Vzdávam sa členstva v Akadémii filmových umení a vied a akceptujem akékoľvek ďalšie dôsledky (svojho činu), ktoré správna rada (tejto inštitúcie) uzná za vhodné,“ uviedol Smith vo vyhlásení, ktoré jeho agent poskytol CNN. „Zmena si vyžaduje čas a ja som odhodlaný popracovať na tom, aby som zaistil, že už nikdy nedovolím, aby násilie predstihlo (môj) rozum,“ dodal herec.

AMPAS len v stredu oznámila, že proti Smithovi začala v súvislosti s incidentom „disciplinárne konanie“.

94th Academy Awards, Oscar 2022, Chris Rock, Will Smith Čítajte viac Filmová akadémia začala konanie voči Willovi Smithovi. Vezmú mu Oscara?

Predseda AMPAS David Rubin v piatok potvrdil, že organizácia prijala Smithovu „okamžitú rezignáciu“ na členstvo. Dodal však, že Akadémia bude aj naďalej pokračovať v „disciplinárnom konaní proti pánovi Smithovi za jeho porušenie noriem správania“ tejto inštitúcie.

CNN pripomína, že výsledkom disciplinárneho konania AMPAS by mohlo byť práve vylúčenie či pozastavenie členstva Smithovi, ktorého sa však teraz sám zriekol. Akadémia mu ale môže udeliť aj ďalšie postihy, na ktoré ju oprávňujú predpisy a stanové normy správania. Špekulovalo sa dokonca o tom, že by mohol prísť o sošku Oscara – to sa však javí ako nepravdepodobné.

Oscar 2022, Will Smith, Jana Pinkett Smith Čítajte viac Manželka herca Willa Smitha prelomila mlčanie! Ste zvedaví na jej vyjadrenie?

Smith vo svojom piatkovom vyhlásení označil svoje správanie na oscarovom večeri za „šokujúce, bolestivé a neospravedlni­teľné“. „Zoznam tých, ktorým som ublížil je dlhý a zahŕňa Chrisa, jeho rodinu, mnohých mojich drahých priateľov a blízkych, ako aj všetkých divákov (pri obrazovkách) na celom svete. Zradil som dôveru Akadémie. Iných nominovaných a víťazov som pripravil o ich príležitosť oslavovať a byť oslavovanými za ich vynikajúcu prácu,“ uviedol herec.

Dodal, že chce „aby sa pozornosť opäť vrátila tým, ktorí si ju zaslúžia za svoje úspechy“ a aj preto sa vzdáva svojho členstva v Akadémii, ktorá zastrešuje hercov, filmových režisérov či producentov. CNN označila piatkové vyhlásenie za dosiaľ „najkajúcnejšie“ vyjadrenie Smitha v súvislosti s incidentom na Oscaroch.

Herec Ashton Kutcher a jeho manželka Mila Kunis...
Herec Riz Ahmed a jeho partnerka Fatima Farheen...
+15Herečka a moderátorka Wanda Sykes (vľavo) a jej...

Herec sa za svoje správanie Akadémii ospravedlnil ešte počas oscarového galavečera, a to počas ďakovnej reči, ktorú predniesol, keď získal Oscara za najlepší mužský herecký výkon (za film Kráľ Richard), čo bolo približne 40 minút po predmetnej facke.

Samotnému Rockovi sa však ospravedlnil až o deň neskôr. „Chcel by som sa ti verejne ospravedlniť, Chris. Správal som sa nevhodne a mýlil som sa. Hanbím sa, pričom moje činy nenaznačovali, akým mužom chcem byť,“ napísal Smith v pondelok večer na Instagrame.

Herečka a speváčka Zendaya na červenom koberci...
Herečka Zoe Kravitz v šatách z dielne Saint...
+58Herečka Naomi Scott na vyhlásení Oscarov v...

K celému incidentu došlo po tom, ako Rock v moderátorskom vstupe prirovnal Smithovu manželku Jadu Pinkettovú-Smithovú k filmovej postave „G.I. Jane“, vojačke s vyholenou hlavou. Smithova manželka však trpí alopéciou, autoimunitnou chorobou spôsobujúcou vypadávanie vlasov. Informácia o jej zdravotnom stave síce na Oscaroch nezaznela, no Smitha žart pohoršil a priamo počas výstupu moderátora vyšiel na pódium, dal mu facku a odkázal, aby „si meno jeho ženy nebral do úst“ a pridal aj vulgarizmus.

Kauza rozdelila verejnosť, pričom jej časť sa Smitha zastáva ako „moderného rytiera“, ktorý chráni svoju partnerku, druhá ho ostro kritizuje.

Video
VIDEO: Facka na Oscaroch.

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba
Viac na túto tému: #členstvo #Oscar #Will Smith #facka #Akadémia filmových umení a vied

+ Dostatok spánku podporuje obnovu organizmu a zvyšuje mentálnu pohodu.
S peniazmi ste mali a vždy budete mať...

+ Snažte sa pozmeniť svoj jedálniček, cukríky či keksíky vyškrtknite.
Automatizujte svoje úspory, nech sa vám...