Týždenne dostával 12 000 listov od fanúšičiek a televízna rola mu vyniesla prvý Zlatý glóbus. Celosvetovo je však herec Richard Chamberlain, ktorý oslavuje okrúhle jubileum 90 rokov, známy najmä z filmov Traja mušketieri, Gróf Monte Christo či zo seriálu Vtáky v tŕni.
Čítajte viac Vždy si myslel, že ma musí chrániť. Nechal som ho. Aj takto spomínal na Buda Spencera slávny Terence Hill. Oslavuje 85Populárny americký herec, držiteľ troch Zlatých glóbusov a hviezdy na Hollywoodskom chodníku slávy sa narodil ako George Richard Chamberlain 31. marca 1934 v americkom Beverly Hills. Jeho rodičia Charles a Elsa boli dobre situovaní a keď mal Richard dva roky, presťahovali sa do sedemizbového domu.
Na Beverly Hills High School ho ocenili ako najlepšie vychovaného chlapca v triede tejto vychýrenej strednej školy. Jeho cesta viedla najskôr k výtvarnému umeniu. Úžitkové umenie vyštudoval na kalifornskej Pomona College v Claremonte, neďaleko Hollywoodu. Po promócii sa rozhodol, že chce byť hercom, no čoskoro sa namiesto toho ocitol v armáde a dva roky si odslúžil v Kórei.
Tisícky listov a vyznania lásky
Po návrate do Los Angeles sa začal aktívne zaujímať o film. Dostal niekoľko príležitostných úloh, ktorými sa dokázal ako tak uživiť. Popritom vo voľnom čase navštevoval hodiny herectva. V tom čase televízne štúdia vyhlásili konkurz na stvárnenie hlavnej postavy pripravovaného seriálu Dr. Kildare (1961 – 1966). Tvorcovia hľadali novú tvár, z ktorej by spravili vychádzajúcu hviezdu. Zámer sa podaril a Chamberlain sa čoskoro stal idolom miliónov dievčat.
Na margo svojho vzhľadu sa raz vyjadril aj pre médiá. „Byť pekný znamená veľa rozličných vecí pre veľa rôznych ľudí. Ak ma označujú za pekného, som poctený a mám rodičov, ktorým za to môžem ďakovať. Realisticky povedané, byť pekné určite nebolí, špeciálne v hereckom biznise,“ komentoval Chamberlain. Aj on však čoskoro pochopil, že nechce byť „len“ pekná tvár z obrazoviek. Pri seriáli vydržal päť sezón a i keď mu okrem Zlatého glóbusu vyniesol aj tri zlaté medaily amerického filmového magazínu Photoplay, túžil byť viac serióznym hercom, v roli doktora nenachádzal toto uspokojenie. Po dvoch rokoch mimo filmovej branže sa rozhodol pre rázny krok skúsiť šťastie v Spojenom kráľovstve.
Riskovať sa nikdy nebál
V roku 1969 si zahral po boku Katharine Hepburnovej vo filme The Mad Woman Of Chaillot. Potom ale urobil rozhodnutie, pre ktoré sa žiadny Američan od dôb hereckej legendy Johna Barrymora vyše 40 rokov neodvážil. Postavil sa na britské divadelné dosky a v birminghamskom Repertory Theatre skvelo stvárnil Hamleta. Vystúpenie sa stretlo s výbornými ohlasmi odbornej kritiky i verejnosti.
Čítajte viac Keď nakrúcala v plavkách, celá pláž sa pozerala jej smerom. Táto forma je fuč a DiCapriova ex prekypuje šťastímNávrat Chamberlaina do USA bol veľkolepý – stal sa najžiadanejším hollywoodskym hercom. Celosvetovo ho preslávili filmové úlohy ako mušketier Aramis z filmu Traja mušketieri (1973), Edmond Dantes v snímke Gróf Monte Christo (1975) a kráľ Ľudovít XIV. v dobrodružno-historickom filme Muž so železnou maskou (1977). Ešte väčší zásah mali neskôr jeho televízne úlohy a Chamberlain sa stal jedným z prvých hercov, ktorí sa plynule pohybovali medzi projektmi na veľkom plátne a televíznymi seriálmi a žali úspechy na „oboch brehoch“.
Ako 45-ročný si zahral v televíznom seriáli Šógun (1980), ktorý sa o niekoľko rokov v Česku či na Slovensku uvádzal aj pod názvom Zajatec japonských ostrovov. Úloha lodivoda Johna Blackthornea mu priniesla druhý Zlatý glóbus. Zaujímavosťou je, že v súčasnosti je na obrazovkách nové spracovanie Šóguna – Pravda má k dispozícii aj exkluzívne interview s jedným z jeho hrdinov.
Láska ako žiadna iná
Chamberlain o tri roky neskôr predviedol nezabudnuteľný výkon ako kňaz Ralph de Bricassart v televíznom seriáli Vtáky v tŕní (1983), kde účinkoval po boku Rachel Wardovej. Chamberlain neskôr o sceriáli uviedol, že pre neho bolo veľkým prekvapením, aký úspech dosiahol. „Chápete, veď to bola jedna tragédia a za ňou druhá a tretia a ďalšia, bolo to také smutné. Ale duchovný otec Ralph bol úžasný charakter. Bolo tam toľko čo hrať,“ komentoval Chamberlain. Zaujímavosťou bolo, že Vtáky v trní zrodili lásku aj v skutočnom živote – nie však medzi Chamberlainom a jeho kolegyňou. Herečka Rachel Ward milovala totiž hereckého kolegu Bryana Browna, dvojica sa vzala a dodnes sú manželmi (foto v galérii). „Nikdy som nevidel viac zaľúbených dvoch ľudí ako boli oni dvaja,“ spomínal neskôr Chamberlain na svoju seriálovú Meggie.
V nasledujúcich rokoch sa Chamberlain zaujímal okrem herectva aj o výtvarné umenie a o ekológiu. Angažoval sa napríklad pri ochrane prostredia Yosemite National Park v USA a na Havaji. Už na dôchodku sa objavil v seriáloch Zúfalé manželky (2007), Bratia a sestry (2010, 2011) či Mestečko Twin Peaks (2017). Účinkoval aj v poviedkovom horore Nightmare Cinema (2018) po boku Mickey Rourka. Za celoživotné zásluhy v kinematografii má svoju hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy.
Veľké priznanie na záver
Až v záverečných dekádach svojej aktívnej kariéry sa Chamberlain verejne priznal k homosexualite, urobil tak vo svojej autobiografickej knihe Shattered Love (2003). Zároveň v nej priznal, že ak by o svojej sexuálnej orientácii hovoril skôr, s vysokou pravdepodobnosťou by nezískal väčšinu svojich najslávnejších úloh.
Čítajte viac 9 miliónov zhliadnutí za pár dní, zo Šóguna je nový televízny megahit: Zhovárali sme sa exkluzívne s jednou z jeho hviezd„Nič nie je tajomstvom akonáhle to poviete len jedinému človeku. Ak chcete, aby veeci zostali tajnými, nepovedze ich ani živej duši,“ hovoril Chamberlain a zdá sa, že sa tým aj celé dekády riadil. „Žiť príliš dlhý čas akoby ste boli niekto iný, nie je žiadna zábava,“ komentoval neskôr a hoci o svojom súkromí zvyčajne nehovoril, od svojho priznania viackrát vyjadril podporu ľuďom v komunite LGBTQ+. V súčasnosti žije v dome na havajskom ostrove na Oahu.
Pozrite si tiež