Karol III., Kate, William... Mladí Briti o kráľovskú rodinu záujem nemajú, hovorí prieskum

Monarchiu podporuje len približne tretina mladých ľudí vo veku 18 - 24 rokov a až 38 percent z nich by preferovala volenú hlavu štátu.

25.04.2023 00:00
Britain Royals Foto: ,
Zľava: Kráľovná manželka Camilla, kráľ Karol III., princ William a jeho manželka, princezná Kate na novom oficiálnom zábere kráľovskej rodiny.
debata

Väčšina Britov si praje, aby bola Británia aj naďalej konštitučnou monarchiou, kráľ Karol III. však nemá veľkú obľubu medzi mladými ľuďmi. Vyplýva to z výsledkom prieskumu, ktoré v pondelok zverejnila organizácia YouGov.

louis Čítajte viac Je to snáď reakcia princeznej Kate na kritiku z úst známeho fotografa? Narodeninové zábery oslávenca Louisa vyvolali otázky

Z prieskumu, na ktorom sa zúčastnilo takmer 4600 ľudí, vyplýva, že až 58 percent z opýtaných súhlasí so zachovaním monarchie. V prospech volenej hlavy štátu sa vyjadrilo 26 percent respondentov. Zvyšných 16 percent opýtaných odpovedalo „neviem“. Monarchiu však podporuje len približne tretina mladých ľudí vo veku 18–24 rokov a až 38 percent z nich by preferovala volenú hlavu štátu. Až tri štvrtiny mladých Britov pritom uviedli, že o britskú kráľovskú rodinu „nemajú záujem“. Naopak, podporu členom britskej kráľovskej rodiny najviac vyjadrili starší ľudia. Vo vekovej skupine 5064 rokov to bolo 67 percent a u Britov starších ako 65 rokov monarchiu podporuje až 78 percent opýtaných.

alžbeta II Čítajte viac Túto fotografiu Alžbety II. ste ešte nevideli. Kate pred objektív posadila kráľovnú a všetky deti na prázdninách

Štyridsaťpäť percent respondentov sa domnieva, že Karol III. nie je v dostatočnom kontakte s britskou verejnosťou, 36 percent opýtaných si myslí opak.

Prieskum, ktorý vykonala YouGov na objednávku britskej stanice BBC, sa uskutočnil len dva týždne pred plánovanou korunováciou britského panovníka, ktorá sa bude konať 6. mája vo Westminsterskom opátstve v Londýne.

Agentúra AFP pripomína, že nevôľu v radoch britskej verejnosti vyvoláva i predpokladaná cena korunovácie, ktorá sa pravdepodobne vyšplhá na niekoľko desiatok miliónov libier. Bude sa totiž diať v čase, keď v Británii stúpajú životné náklady a mnohí zamestnanci a mnohé odbory organizujú rozsiahle štrajky.

Princ William a princezná Kate počas návštevy...
Princezná Kate počas návštevy  Birminghamu.
+14Princ William a princezná Kate počas návštevy...
debata chyba
Viac na túto tému: #kráľ Karol III.

+ Venujte čas svojim koníčkom, zvýši to vašu životnú spokojnosť.
Úspory získajú na hodnote, ak ich múdro...

+ Pravidelný pohyb je kľúčom k dobrému zdraviu a šťastiu.
Nečakaný príjem prinesie úľavu vašim financiám....