Princezná Kate má rakovinu, podstupuje chemoterapiu

Princezná z Walesu v piatok oznámila, že jej diagnostikovali rakovinu a podrobuje sa preventívnej chemoterapii.

22.03.2024 19:15
kate Foto:
Princezná Kate na aktuálnom zábere, ktorý vznikol vo Windsore.
debata (8)

Ako prvé správu priniesli televízia BBC a Sky News. Na oficiálnom Instagrame v piatok večer zverejnila kráľovská rodina video, z ktorého sa prihovára 42-ročná manželka princa Williama.

Princezná z Walesu sa vo videu najskôr poďakovala za podporu, ktorá sa jej od januára, kedy absolvovala operáciu v oblasti brucha, dostala. Vo video vyhlásení Kate hovorí, že testy po operácii odhalili rakovinu, čo bol pre ňu a rodinu „obrovský šok“. „Môj lekársky tím mi preto odporučil, aby som podstúpila preventívnu chemoterapiu a teraz som v počiatočnom štádiu liečby,“ povedala princezná.

Princezná Kate z Walesu na zábere z novembra 2023.
Princezná Kate prichádza na vianočnú bohoslužbu...
+18Princezná Kate z Walesu a princ William kráčajú...

Vo videu, ktoré bolo natočené v stredu vo Windsore, následne pokojným hlasom pokračuje, aké bolo pre ňu dôležité zotaviť sa z operácie, aby mohla začať s liečbou. Fanúšikom opísala aj to, aké bolo náročné oznámiť správu deťom. „Chcelo to čas vysvetliť všetko deťom, nájsť vhodný spôsob a uistiť ich, že sa uzdravím,“ povedala a zároveň dodala, že manžel bol pre ňu veľkým zdrojom útechy a porozumenia. Napriek diagnóze však vysiela pozitívne posolstvo: „Som v poriadku a každým dňom sa stávam silnejšou, sústreďujem sa na veci, ktoré mi pomôžu uzdraviť myseľ, telo aj ducha.“

kate Čítajte viac Britský premiér prehovoril v súvislosti s kauzou okolo Kate! A potom prišli slová opozičného lídra: Mali by sme...

Trojnásobná mama požiadala aj o súkromie pre seba a rodinu pre obdobie liečby. „Dúfam, že pochopíte, že ako rodina potrebujeme priestor, súkromie a čas, kým dokončím liečbu. Práca mi vždy prinášala pocit radosti a preto sa teším sa, že sa k nej vrátim hneď, ako budem môcť. Teraz sa ale sústredím na úplné uzdravenie.“

zväčšiť Fotografia princa Williama s rodinou určená na... Foto: SITA/AP, Josh Shinner
william, kate Fotografia princa Williama s rodinou určená na vianočné pozdravy pre rok 2023.

Na oznámenie princeznej už reagujú aj politici. Britský premiér Rishi Sunak zaželal v piatok princeznej z Walesu „skoré uzdravenie“ po „hrozných“ správach. Sunak vo vyhlásení uviedol, že princezná má „lásku a podporu celej krajiny“ a dodal, že svojím vyhlásením preukázala „neskutočnú statočnosť“.

Na oznámenie princeznej z Walesu vzápätí zareagoval aj Biely dom. „Všetci sme práve počuli tieto hrozné správy. V myšlienkach sme s vojvodkyňou z Cambridgeu a jej rodinou,“ povedala reportérom tlačová tajomníčka Bieleho domu Karine Jean-Pierreová.

zväčšiť Princezná Kate z Walesu počas osláv Remembrance... Foto: SITA/AP, Chris Jackson
Princezná Kate z Walesu Princezná Kate z Walesu počas osláv Remembrance Day.

Už v januári, hneď po operácii, sa začalo v súvislosti s princeznou skloňovať slovo rakovina. Na túto tému sa na sociálnych sieťach vyjadrili viacerí kráľovskí korešpondenti a výslovne zdôraznili, že princezná Kate nemá rakovinu. Redaktorka „Daily Mail“ Rebecca English, ktorá sa roky venuje kráľovskej rodine, na svojom účte na platforme X, predtým Twitteri, jasne píše, že túto informáciu jej potvrdil zdroj z paláca – manželka princa Williama nemá rakovinu. Bohužiaľ, počiatočné dohady sa ukázali ako pravdivé.

zväčšiť Princ William a jeho manželka Kate, princezná z... Foto: SITA/AP, Yui Mok
Princ William a jeho manželka Kate, princezná z Walesu Princ William a jeho manželka Kate, princezná z Walesu na štátnom bankete na počesť juhokórejského prezidenta a jeho manželky. Kate žiarila v róbe Jenny Packhamovej a s korunkou Strathmore Rose Tiara, s ktorou sa ukázala vôbec prvýkrát.

Kráľovská rodina čelila v uplynulých týždňoch enormnému tlaku v súvislosti s princeznou Kate, situácia posledných dní sa dala opísať ako šialená. Počas týždňa dokonca Britský úrad na ochranu osobných údajov (ICO) priznal, že vyšetruje pokus o stiahnutie súkromných zdravotných záznamov princeznej zamestnancami nemocnice, v ktorej bola manželka následníka trónu Williama v januári operovaná. Šírili sa mnohé konšpiračné teórie, tie silneli po foto-škandále s upravenou fotografiou – viac tu.

Princezná Kate Čítajte viac Británia v pozore! Princezná Kate leží v nemocnici, má za sebou operáciu

17. januára zverejnil Kensingtonský palác správu o operácii, ktorú princezná podstúpila v súkromnej londýnskej nemocnici. „Jej kráľovská výsosť princezná z Walesu bola včera prijatá do londýnskej nemocnice kvôli plánovanej operácii v oblasti brucha,“ uvádzalo sa vo vyhlásení. "Operácia bola úspešná a predpokladá sa, že v nemocnici strávi desať až štrnásť dní, než bude prepustená domov do domácej liečby.“ V tom čase palác uviedol, že manželka princa Williama (41) sa vráti k verejným povinnostiam po Veľkej noci.

© Autorské práva vyhradené

8 debata chyba
Viac na túto tému: #princ William #rakovina #diagnóza #princezná Kate

+ Prechladli ste, nerobte paniku, nepotrvá to dlhšie ako dva dni a budete fit.
Nakúpte veľa zeleniny a...

+ Problémy, ktoré vás trápia ste si spôsobili sami svojou nezodpovednosťou.
Ošetrenie u zubára si bude...